veraset ilami dilekcesi ornegi

Veraset İlamı Dilekçesi Örneği

Veraset İlamı Dilekçesi Örneği

Uygulamada sıkça karşılaşılan ve hızlı şekilde sonuç alınması elzem olan mirasçılık belgesinin temini için veraset ilamı dilekçesi örneği metnimizi sizler için hazırladık.

 

…. NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI               :  (veraset ilamı talep eden bilgileri)

MURİS                 : (miras bırakan bigileri)

KONU                   : Mirasçılık belgesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR  :

….. TC Kimlik numaralı, muris …., (vefat tarihi)  tarihinde vefat etmiştir. Murisin yasal mirasçısı olduğum ve mallar üzerinde tasarrufta bulunabilmem için tarafıma mirasçılık belgesi  verilmesini sayın mahkemenizden talep etme zorunluluğum hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER         : HMK, TMK ve ilgili sair mevzuat.

HUKUKİ DELİLER              : Nüfus kayıtları, tanık, yemin, bilirkişi, keşif ve ilgili sair deliller.

SONUÇ ve İSTEM                 : Yukarıda açıklanan ve mahkemece resen tespit edilecek hususlar birlikte gözetilerek;

-Yukarıda ayrıntılı kimlik bilgileri verilen muris ….’ya ait mirasçılarını gösterir veraset belgesinin tarafıma verilmesini talep ederim. (tarih)

İsim soyisim

 İmza

 

Veraset İlamı Dilekçesi Nereye Verilir?

Yukarıda yer alan dilekçe metnimizde de görüldüğü üzere ilamın alınabilmesi için Sulh Hukuk mahkemesine dilekçe verilmesi gerekmektedir. Dilekçe metni usule uygun şekilde hazırlanıp doldurulduktan sonra ilgili adliyenin hukuk mahkemeleri ön bürosuna imzalanarak verilmesi gerekmektedir. Dilekçe ile birlikte kimlik fotokopisi ve ölüm belgesinin istenmesi muhtemel olduğundan bu belgelerin de hazır edilmesi işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Veraset İlamı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Örnek dilekçe metninde yer alan boş kısımlar başvuruyu yapan kişi bilgileri ile murisin bilgileri doğrultusunda doldurulması gerekmektedir. Veraset İlamı Dilekçesi Örneği metnimizde yer alan diğer hususların değiştirilmesine gerek yoktur. Boşluklar doldurulup tarih ve imza atıldıktan sonra dilekçeniz mahkemeye sunmaya hazırdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Muris Muvazaası (Mirastan Mal Kaçırma) Nedir?

Noter Veraset İlamı Dilekçesi

Yukarıda yer alan Veraset İlamı Dilekçesi Örneği yalnızca mahkemeden talep edilecek ilamlar için geçerlidir. Notere kimliğiniz ve ölen kişi bilgileri ile yapacağınız başvuru yeterli olacaktır. Ancak Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır? Başlıklı yazımızda daha ayrıntılı anlatmış olduğumuz üzere noter her durumda veraset ilamını verememektedir. Noter sisteminin izin vermediği durumlarda, ilamı alabilmek için mahkemeye başvurmak gerekmektedir. Ayrıca noterden veraset ilamı almak daha hızlı ve pratikken yaklaşık olarak 2 katı daha pahalıdır.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir