tutuklulugun devami kararina itiraz

Tutukluluğun Devamı Kararına İtiraz

Tutukluluğun Devamı Kararına İtiraz

Tutuklama tedbirinden sonra yapılan denetimlerde verilen tutukluğun devamına ilişkin tutukluluğun devamı kararına itiraz edilmelidir. Sizler için bu konudaki örnek dilekçemizi paylaşıyoruz.

*** CEZA MAHKEMESİ’NE

DOSYA NO        : 

SANIK                 : 

MÜDAFİİ           : Av. 

KONU                  : 26/01/2021 tarihli duruşmada müvekkil aleyhine verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin karara itirazlarımızdan ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1-Olaya (Kuvvetli Suç Şüphesi Oluşmadığına) İlişkin Açıklamalarımız

(Bu kısımda olaya ilişkin mevcut delillerin kuvvetli suç şüphesi oluşturup oluşturmadığına ilişkin açıklamalar yapılacaktır.)

2- Cmk M. 100 Çerçevesinde Tutukluluğun Devamına İlişkin Kararın Değerlendirilmesi

– Öncelikle yukarıda açıklanan nedenlerle müvekkile isnat edilebilecek kuvvetli suç şüphesi bulunmamaktadır. Tutuklama tedbirinin uygulanması de devam ettirilebilmesi için gerekli en temel ve ilk şart gerçekleşmemiştir.

– Müvekkilin kaçma şüphesi yoktur ve ifadesinde de bahsettiği gibi sabit ikametgah sahibidir.

-Müvekkil delilleri karartamaz, zira iddianname hazırlanmış ve deliller toplanmıştır. Ayrıca müvekkilin yapmış olduğu samimi ve olayı aydınlatmaya yönelik ifadeleri de delilleri karartma şüphesi olmadığını göstermektedir.

-Müvekkilin, tanık mağdur veya başkaları üzerinde baskı kurma ihtimali yoktur. Zira mağduriyetin giderilmesi için samimi beyanlarda bulunarak suçun aydınlanmasına katkıda bulunmuştur.

(Ayrıca Eklenebilecek Hususlar)

-Kişinin Özgürlük ve Güvenlik hakkı hem Anayasa (m.19) hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nce (m.5) teminat altına alınan temel haklardandır. Tutuklama işlemleri bir tedbir niteliğindedir, tutuklama koşulları yok ise tutuklama şüpheliye verilen bir ceza olarak kabul edilmekte ve yukarıda anılan hükümler ihlal edilmektedir.. Bu husus da değerlendirmede dikkate alınmalıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  6284 Sayılı Kanun Dilekçe Örneği

-Ayrıca tutuklama en son uygulanması gereken tedbirdir. CMK madde 109’daki adli kontrol kurumunun tutuklamaya göre öncelikle uygulanması gerekmektedir. Olayımızda ise müvekkil açısından tutuklama tedbiri en son seçenek olarak uygulanmamıştır. Dolayısıyla adli kontrol hükümleri de göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmalısı gerekmektedir.

SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda arz ve izah ettiğimiz ve sayın mahkemenin resen takdir edeceği nedenler ile:

–Tutukluluk halinin devamına ilişkin karara yönelik itirazımızın KABULÜ İLE MÜVEKKİL (…)’ın TAHLİYESİNE,
–Sayın mahkemeniz aksi kanaatte ise CMK m. 109’da yer alan ADLİ KONTROL hükümlerinin uygulanmasına, karar verilmesini talep ederiz.

Av. (…)
Sanık (…) Müdafii

NOT: Bu dilekçe metni örnek olarak hazırlanmış olup, dilekçede bahsedilmesi gereken hususlar her somut olaya göre farklılık göstermektedir. Kocaeli’de bulunan büromuza gelerek konuya ilişkin Kocaeli Ceza Avukatı ile görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kocaeli/İzmit bölgesinde değilseniz, iletişim kısmında yer alan mail adresimiz ve telefon numaramız ile avukatlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Sıkça okunan KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir