alkol testine itiraz

Trafikte Yapılan Alkol Testine İtiraz *2023 Güncel

Trafikte Yapılan Alkol Testine İtiraz *2023 Güncel

Trafikte Yapılan Alkol Testine İtiraz konusu, 2918 Sayılı KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU madde 48Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılır. Kişinin yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışması hâlinde, ikinci fıkrada belirtilen muayeneye tabi tutulması zorunludur. Teknik cihaz ile yapılan ölçüme itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülerek uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır…” şeklinde düzenlenmiştir.

Anılan kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere trafikte, polis memurunun tarafınıza alkolmetreye üfleme talebini reddedebilir bunun yerine sağlık kuruluşlarında kan verme yönetimiyle kanınızdaki uyuşturucu veya alkol oranını tespit ettirebilirsiniz. Şüpheli bir durum varsa polis memurlarından ilgili testin yapılması için en yakın sağlık kuruluşuna gitmek istediğinizi belirterek alkolmetreye üflememek size daha net sonuçlar verecektir. Zira hali hazırda alkolmtrenin doğruluk oranı hala tartışmalıdır.

Anılan kanun maddesinde de görüldüğü gibi polis nezaretinde kan verme veya adli tıp kurumlarında teste tabi tutulma işlemleri yalnızca 2 durumda öngörülmüştür. Birincisi, kişinin alkolmetre cihazına üflemeyi kabul etmediği durumlardır. İkincisi ise kişinin alkolmetreye üfleyemeyecek durumda yaralanmış olması durumudur. Alkolmetre cihazlarının özellikle polis tarafından seri olarak kullanılması sonucu yanlış sonuçlar verebileceği çeşitli araştırmalar sonucu ortaya koyulmuştur. Konuya ilişkin;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu Kararı;

2018/8851 Başvuru Numaralı 18/02/2019 Tarihli Karar;

“Başvuru Konusu: Başvuranın trafik görevlilerince gerçekleştirilen alkol kontrolüne yönelik uygulamanın vatandaşların mağduriyetine yol açmayacak şekilde düzenlenmesi talebine ilişkindir.

KARAR: 1. Trafik görevlilerince gerçekleştirilen alkol kontrollerinde teknik cihaz ile gerçekleştirilen ölçüm sonucunda Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesi ile belirlenmiş olan limit değerlerinin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücülerin ölçüm sonucuna itiraz etmeleri halinde, ölçüm sonucunun 1,00 promilin üzerinde olması halinde mevcutlu olmak kaydıyla, 1,00 promilin altında ise ispat yükümlülüğü kendilerine ait olmak üzere makul bir süre içerisinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir sağlık kuruluşuna başvurarak kan testi yaptırmalarının ve aynı zamanda hekim tarafından muayene edilmelerinin müeyyide altına alınması yönünde mevzuat değişikliği gerçekleştirilmesi için EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINA,

Trafik görevlilerince teknik cihaz ile gerçekleştirilen alkol kontrollerinde ölçüm sonuçlarının doğruluk derecesini arttırmak amacıyla; sürücülerin alkollü ağız gargarası vb. ürünleri kullanmış olmaları halinde ağız içerisinde kalan alkol nedeniyle teknik cihazla yapılan ölçümde yüksek sonuçlar çıkabileceği konusunda denetim öncesinde bilgilendirilmeleri ve ölçümün gerekli bekleme süresine riayet edildikten sonra gerçekleştirilmesini sağlayacak yönde mevzuat değişikliği gerçekleştirilmesi için EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINA, TAVSİYEDE BULUNULMASINA” şeklinde rapor düzenlenerek ilgili kurumları açıkça daha dikkatli olmaya ve doğru bir denetim yapmaya davet edilmiştir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  99 Öncesi Sigortasız Çalışanlar

Kararda Özetle;

Yukarıda yer alan kararda da görüldüğü gibi alkolmetre cihazlarının güvenilirliği bulunmadığı ve sık sık hata verdiği için böyle bir mevzuat değişikliğine gitme gereği duyulmuş ve ölçümün hemen ardından yapılacak kan testlerinin geçerli olacağı belirtilmiştir. Ayrıca 1.00 promil altındaki değerlerde cihazın yanlış gösterme oranının yüksek olmasından kaynaklı çeşitli önlemler alınması gerektiği de belirtilmiştir.

Alkol Testine İtiraz Hangi Mahkemeye Yapılır?

Alkol testi sonucu tarafınıza uygulanan idari para cezasının iptali için yukarıda açıklanan hususlar özellikle belirtilerek idari yaptırımın uygulandığı yer Sulh Ceza Hakimliği’ne 15 gün içerisinde itiraz edilebilecektir.

Kocaeli’de Alkol Testine İtiraz ve İdari Para Cezaları

Kocaeli ilinde bulunan avukatlık ofisimize gelerek KOCAELİ’de alkol testi ve idari yaptırımlara itirazlar ve süreçleriyle ilgili bilgi alabilir, alanında uzman avukatlarımıza danışabilirsiniz. Kocaeli/İzmit bölgesinde değilseniz, iletişim kısmında yer alan mail adresimiz ve telefon numaramız ile avukatlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Not: Konuyla ilişkili İdari Para Cezası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Alkol Testine İtiraz İle İlgili Yargı Kararları;

DANIŞTAY 8. DAİRESİ E: 2004/4797 K: 2005/2222 T: 12/05/2005 Kararı;

“Davacinin 168 promil alkollu olarak arac kullandiginin tespiti uzerine davacinin trafik ceza tutanagini imzalamaktan imtina ettiginin anilan tutanagi duzenleyen personelce tutanagi not olarak konuldugunun anlasilmasi karsisinda olayda, davacinin tutanak icerigine bir baska ifade ile alkol olcumune itiraz ettigi acik olduguna gore kanindaki alkol oraninin belirlenmesi icin yukarida belirtilen yasa ve yonetmelik hukumlerine gore kan tahlili yaptirilmak uzere kriminal laboratuvarina veya adli tip merkezine veya Saglik Bakanligina bagli saglik kuruluslarina gonderilmesi gerekirken, itirazin dikkate alinmayarak yasa ve yonetmelik hukumlerine uyulmaksizin alkol testi cihaziyla yapilan olcume dayali olarak alti ay sureyle surucu belgesine el konulmasina ve para cezasi verilmesine iliskin islemde hukuka uyarlik bulunmadigindan davayi reddeden idare mahkemesi kararinda yasal isabet gorulmemistir. Aciklanan nedenlerle, Edirne İdare Mahkemesi kararinin bozulmasina, dosyanin yeniden bir karar verilmek uzere adi gecen Mahkemeye gonderilmesine 12.05.2005 gununde oybirligi ile karar verildi.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir