Mahkeme Whatsapp Kayitlarini Isteyebilir Mi

Mahkeme Whatsapp Kayıtlarını İsteyebilir Mi?

Mahkeme Whatsapp Kayıtlarını İsteyebilir Mi?

Artık günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza yeni mesajlaşma programları dahil oldu. Bunlardan en yaygını tabii ki hepimizin kullandığı Whatsapp. Peki Whatsapp’ta yapılan görüşmelerde bir suç unsuru veya delil mevcut ise bu durumda ne olacak? Mahkeme Whatsapp kayıtlarını isteyebilir mi? Mahkeme tarafından istenen mesaj dökümlerini Whatsapp bildirmek zorunda mıdır? Gibi soruların cevaplarını aşağıda cevaplayacağız.

Whatsapp görüşmelerinde, sesli, görüntülü veya yazılı olsun mahkemede görülen bir yargılamada delil oluşturabileceği düşünülüyor, ancak ekran görüntüsünden öte Whatsapp sağlayacısından teyitli bir şekilde mesaj veya görüşme dökümleri talep ediliyor olabilir. Whatsapp yöneticilerinin bu konuda ülkemizdeki mahkemelerin taleplerine bakış açısı şuan için maalesef olumsuz. Bunun nedeni olarak kişisel verilerin korunması ve gizliliği konuları gösteriliyor. Whatsapp sağlayıcısının ülkemizde henüz bir ofisi bulunmadığından buna ilişkin mahkemeler tarafından herhangi bir yaptırım da henüz uygulanamamaktadır.

Ancak son yapılan; İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun düzenlemesi ile birlikte Whatsapp, Facebook, Telegram ve benzeri mesajlaşma ve sosyal ağların ülkemizde ofis açması aksi takdirde sınırlamalara gidileceği ve para cezası verileceği öngörülmüştür. Ülkemizde anılan karar sonrası temsilci atayarak ofis açmak için harekete geçen platformlar olmuştur. Bunun üzerine özellikle ceza yargılamalarında. Mahkemenin talep etmesi üzerine yazışmaların gönderilip gönderilmeyeceği merak konusudur.

Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu?

Whatsapp’ta yapılan görüşmelerin mahkemeler nezdinde delil oluşturup oluşturmayacağı dava türüne ve uyuşmazlık türüne göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin ticaret mahkemesinde görülen bir davada tacirin Whatsapp kayıtları tek başına delil oluşturamayacaktır. Karşı tarafın konuşmaları ve belirtilen hesabın kendisine ait olduğunu kabul etmesi durumunda delil olarak kabul edilebilecektir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu durumda Whatsapp yazışmaları tanık beyanları ve belgeler ile desteklendiğinde mahkeme tarafından esas alınabilecektir. Ceza yargılamalarında suç teşkil eden bir konuşma, boşanma davalarında, boşanmak için delil oluşturabilecek konuşmalar için de yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda Whatsapp görüşmeleri desteklenirse, mahkemelerde delil olarak kullanılabilecektir. Dolayısıyla mahkemede delil oluşturabilecek konularda Whatsapp konuşmalarınızın ekran görüntüsünü alarak ilgili mahkemeye sunmanız yargılamada size yardımcı olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Yurt Dışından Dava Takip Edilebilir Mi?

Not: Sıkça okunan Covid-19 Tedavi Ücretleri Geri Alınabilir Mi? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir