kocaeli avukat

Kocaeli Avukat Olmak

Kocaeli’de Avukat Olmak

Kocaeli Avukat olmak konumuza mesleğimizin tarihine kısaca göz atarak başlamak gerekirse; Avukatlık mesleğinin ülkemizin bulunduğu topraklardaki tarihine bakıldığında; ilk olarak 1800’lü yıllarda Tanzimat Fermanının ilanından sonra çıkarılan kanunlarla günümüzdeki anlamına yakın bir şekilde “Avukatlık” mesleğine ilişkin düzenlemelerin oluşturulduğu görülmektedir. “Avukat” kelimesi ise ilk olarak 1882 yılında çıkarılan, Doğu Rumeli Vilayetine ait Avukatlık Kanunu’nda yer almaktadır: bu kanunda meslekten “Avukatlık Fenni” olarak bahsedilmiştir.

Kocaeli Barosu’nun, Barolar İçerisindeki Konumu

Türkiye Barolar Birliğinin internet sitesinde yer alan verilere göre günümüzde ülkemizde 80 baro bulunmaktadır. Yine Türkiye Barolar Birliğinin 31.12.2019 tarihli verilerine göre ülkemizde toplam 127.691 kişi avukatlık mesleğini icra etmektedir. Kocaeli Barosuna mensup avukatlara ilişkin olarak bu sayı 31.12.2019 tarihi itibarıyla 1868’dir. Barolar Birliğinin daha önceki yıllara ait verileri şu şekilde sıralanabilir: 2018 Yılı Türkiye Geneli: 116779 Kocaeli Barosu: 1680; 2017 Yılı Türkiye Geneli: 106496 Kocaeli Barosu: 1496; 2009 yılı Türkiye Geneli: 66260 Kocaeli Barosu: 803.

Bu rakamlara göre on yıl içinde ülkemizde bulunan avukatların sayısı yaklaşık olarak iki katına çıkmıştır. Avukatlık mesleğini icra eden profesyonellerin sayısı bu oranda artmaya devam ederse -kabaca yapılan bir hesaplamaya göre- 2029 yılında ülkemizdeki avukat sayısının 200 binin üzerine çıkacağı tahmin edilebilir. Ülkemizdeki nüfus artış ve ekonomik büyüme oranları göz önüne alındığında; bu hızlı artışın getirdiği avantajlı ve dezavantajları durumlar hakkında kolaylıkla tahmin yürütmek mümkündür.

Kocaeli’de Kaç Avukat Vardır?

Artış oranı Kocaeli Barosu özelinde incelendiğinde son on yılda Kocaeli’deki avukat sayısının ikiye katlandığı görülecektir. Kocaeli’de avukatlık büroları genel olarak Gebze ve İzmit konumlarında yoğunlaşmış durumdadır. Ancak adliye bulunan diğer ilçe ve bölgelerde de avukatlık bürolarına rastlamak mümkündür.  Bakanlık/UYAP verilerine göre Kocaeli’de; Kocaeli Adliyesi başta olmak üzere, Gebze, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Körfez ilçelerinde toplam 6 adet adliye bulunmaktadır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Bilirkişi Raporuna İtiraz *2023 Güncel

Elbette tüm bu sayılar Kocaeli Avukat olmak sorusunun cevabı için yeterli değildir. Kocaeli’de ülkemizin birçok farklı şehir ve üniversitesinden farklı avukat bulunmaktadır. Avukatların bu şehri seçmesinde; şehri tanımaları, şehirde ya da bölgede geniş bir çevreye sahip olmaları, şehrin iş potansiyelinin ve şehirdeki avukat sayısının büyükşehir statüsündeki illere nispetle az olması gibi unsurlar rol oynamaktadır.

Günümüzde ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu durum, uyuşmazlık yaşayan kişilerin hak arama faaliyetinde yapılacak zorunlu giderleri karşılayamayacak durumda olması, kişilerin önceliklerinin farklı olması, kişilerin çok daha az maliyetle uyuşmazlık yaşamadan önleyici avukatlık hizmetlerinden faydalanabileceklerinin farkında olmaması ve yukarıda verdiğimiz sayılardan da anlaşıldığı üzere şehrimizdeki avukat sayısının son on yılda iki katına çıkması gibi durumlar; Kocaeli’de avukatlık mesleğini icra eden profesyonellerin maddi ve manevi olarak zor durumlarla karşılaşmasına sebep olabilmektedir.

Kocaeli Avukatlarını Ne Gibi Zorluklar Bekliyor?

Kimileri saymış olduğumuz bu maddi sebeplerin verilen hizmetin kalitesinin düşmesine ve bu durumun da avukatlık mesleğinin itibarını tehlikeye düşürdüğüne işaret etmektedir. Ancak avukatlık mesleğinin sorunları tüm bu saydıklarımızdan ibaret değildir. Günümüzde avukatlık mesleğinin sorunları belki tarihimizde hiç olmadığı kadar sık tartışılmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Kocaeli’de Avukat olmak; kimileri için bir tutku, kimileri için bir pişmanlık, kimileri için ise bir fırsattır.

A&G Hukuk Bürosu olarak her şeye rağmen hedefimiz; değişen dünyanın şartlarına sürekli uyum sağlayarak ve büromuza gerekli kurumsal altyapıyı kazandırarak şehrimizde ve ülkemizde avukatlık hizmetine ihtiyaç duyan kişilere talep ettikleri hizmeti uzun yıllar kaliteli ve hızlı bir şekilde sunmaktır.

Not: Ayrıca sıkça okunan Sanal Para Hesapları Haczedilebilir Mi? ve Covid-19 Aşısı Hukuken Zorunlu Tutulabilir Mi?  başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir