hakkimda acilmis dava var mi

Hakkımda Açılmış Dava Var Mı?

Hakkımda Açılmış Dava Var Mı? Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hakkımda açılmış dava var mı? sorusunun cevabını kolayca bulabileceğiniz yöntemleri derlediğimiz bu yazıda ayrıca UYAP Vatandaş Portal kullanımına ilişkin bazı bilgilere yer vereceğiz.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Hakkımda Açılmış Dava Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet Kapısı üzerinden “hakkımda açılmış dava dosyalarını sorgulama” ekranına girebilmek için öncelikle sisteme giriş şifresi edinmeniz gerekmektedir. Tarafı olduğunuz dava ve icra dosyalarını sorgulamak için e-Devlet Kapısı Dava Dosyası Sorgulama ekranına gidebilir; kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek hakkınızda açılmış davaları ya da sizin açmış olduğunuz dava dosyalarını görüntüleyebilir, detaylarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca hakkınızda açılmış icra dosyalarını da aynı şekilde e-Devlet Kapısı Dava Dosyası Sorgulama ekranından görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıdaki sorgulamalara ek olarak varisi olduğunuz miras bırakanın taraf olduğu icra dosyalarını da e-Devlet Kapısı Murise Ait İcra Dosyası Sorgulama ekranından görüntülemeniz mümkündür.

SMS ile Hakkımda Açılmış Davaları Nasıl Öğrenirim?

Hakkınızda açılmış davaları öğrenmenin diğer bir yöntemi ise UYAP SMS Bilgi Sistemini kullanmaktır. Bu sistemi kullanmak için gönderilmesi gereken kısa mesaj kodları ve ücretlendirmeye ilişkin detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Örnek olarak; sisteme abone olduktan sonra hakkınızda açılmış tüm davaları sorgulamak için kimlik numaranızı yazarak 4060’a kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

UYAP Vatandaş Portal Üzerinden Hakkımda Açılmış Davaları veya Tarafı Olduğum Dava/İcra Dosyalarını Nasıl Öğrenirim?

UYAP Vatandaş Portal üzerinden hakkınızda açılmış dava dosyalarını öğrenebilir ayrıca dosya içindeki belgeleri de inceleyebilirsiniz. Bunun için olarak buraya tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menüden “Dosya İşlemleri” kısmına tıklamanız ve devamında “Dosya Sorgulama” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Dosya sorgulama ekranına geldikten sonra en üstte yer alan “Yargı Türü” kısmını ceza, hukuk, icra, adli tıp, idari yargı, satış memurluğu, arabuluculuk seçenekleri arasında tek tek değiştirerek her konuda ayrı ayrı sorgulama yapabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Davadan Feragat (Vazgeçme) Dilekçe Örneği *2024 Güncel

Sorgulama sonucunda eğer tarafı olduğunuz dosya mevcutsa sorgulama ekranının altında liste halinde görüntülenecektir. Dosyanın detaylarını incelemek dosyanın yanındaki için “Dosya Görüntüleme” butonuna tıklamanız; dosyadaki evrakları incelemek için yukarıda çıkan menüden “Evrak” sekmesine geçmeniz yeterlidir. Önünüze dosyada mevcut olan evraklar listelenmiş olacaktır.

Kocaeli Dava Dosyası Sorgulama

Yukarıda verilen yöntemlerin haricinde belirli bir adliyede örneğin Kocaeli Adliyesinde bulunan mahkeme ve icra dairelerinde tarafı olduğunuz dosyaları öğrenmek için adliye girişinde yer alan ön büroya TC kimlik kartınızla müracaat edebilirsiniz. Tarafı olduğunuz dava veya icra dosyalarına ilişkin hukuki danışmanlık almak için İzmit’te bulunan hukuk büromuzu randevu alarak ziyaret edebilir ve avukatlarımızla görüşebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer alan “Hukuk Terimleri ve Açıklamaları” başlıklı içeriği buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir