Covid 19 tedavi ucretleri

Covid-19 Tedavi Ücretleri Geri Alınabilir Mi?

Covid-19 Tedavi Ücretleri Geri Alınabilir Mi?

Covid-19 tedavi ücretleri veya diğer bir ismiyle yeni tip koronavirüs tedavisinde özel hastanelerde yapılan işlemlerde ödenen ücretler geri alınabilecektir. Ancak bunun için tedavinin belirli bir tarihten sonra yapılmış olması gerekmektedir. 9 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de:

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 1.9.3 numaralı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya aşağıdaki bent eklenmiş ve aynı fıkranın sonuna “ile bu işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden.” ibaresi eklenmiştir.

“j) SUT eki EK-2/G Listesinde yer alan işlemler,”

“k) Pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri,”

Pandemi sürecinde yapılacak tedavi bir bütün olarak acil hal kapsamına alınmıştır. Acil hal kavramı kanunda şu şekilde açıklanmıştır;

Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.”

Pandemi tedavisinin acil hal kapsamına alınması çok önemlidir. Zira özel hastane dahi olsa acil hal kapsamını aşmayacak iş ve işlemlerden ücret alamayacaktır. Ancak acil hal kapsamını aşan tahlil ve değerlendirmeler ücrete tabi olabilecektir. Pandemi  süreçlerinde yapılacak tedavinin geniiş bir kapsam ile acil hal olarak adlandırılması, Covid-19 tedavisinin hiçbir aşamasında ücret alınamayacağını göstermektedir. Belirtilen tebliğname ile pandemi sürecinde yapılacak tedaviler; tetkik, tahlil, yatak veya diğer tüm ilave ücretlerden muaf tutulmuştur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  İsim Değiştirme Davası (Ad veya Soyad Değişikliği)

Covid-19 Tedavisi Ne Zamandır Ücretsiz?

9 Nisan 2021 Tarihinde resmi gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile birlikte tüm ilave ücretler ile birlikte pandemi süreçlerinde yapılacak tedaviler ücretten muaf tutulmuştur. Bu tarihten önce özel hastanelerde yapılan iş ve işlemlerde ilave ücret taleplerinin hukuki dayanağı varken bu tarihten sonra bulunmamaktadır. Bu nedenle 9 Nisan 2021 tarihinden sonra özel hastanede pandemi tedavisi gören birisinin ücret ödememesi gerekmektedir. Ancak bir çok özel hastane tebliğnameye rağmen ücret almaya devam etmiştir.

Covid-19 Tedavisinde Ödediğim Ücretleri Nasıl İade Alabilirim?

Covid-19 tedaviniz özel hastanede yapılmış ve tarafınızdan ücret alınmışsa bu durumda tedavilerin hangi tarihlere yapıldığı, sizden hangi ücretlerin talep edildiği ve sizin ödemeyi hangi tarihte yaptığınız önem arz etmektedir. 9 Nisan 2021 tarihinden sonra yapılan tedavi ve ödemeler, özel hastaneden geri alınabilecektir. Bunun için öncelikle hastaneye başvuru yapmak gerekmektedir. Hastanenin durumu kabul etmemesi üzerine genel dava yolu ile Borçlar Kanunu ve Medeni Kanun çerçevesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ  de dikkate alınarak ödenen tedavi ücretleri dava yoluyla talep edilebilecektir. Her adımı ve her işlemi dikkat ve hukuki bilgisi gerektiren iş ve işlemleri alanında uzman bir avukat ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Kocaeli’de Covid-19 Tedavi Ücretlerinin İadesi

Kocaeli’de bulunan avukatlık ofisimize gelerek özellikle Kocaeli’de yapılan Covid-19 tedavisindeki hatalı ücretlendirmelere ilişkin süreçle alakalı bilgi alabilir ve alanında uzman avukatlarımız ile görüşebilirsiniz. Kocaeli’de değilseniz iletişim kısmında yer alan bilgilerimizden ulaşarak süreç ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Mekan ve zaman sınırlaması olmaksızın ülkemizin dört bir yanından tedavi ücretlerinin iadesine ilişkin işlemler yapılabilmektedir.

Not: Ayrıca sıkça okunan Veraset İlamı Dilekçesi Örneği başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir