azilname nedir

Azilname Nedir? Avukat Nasıl Azledilir?

Azilname Nedir? Avukat Nasıl Azledilir?

Hukuki destekçiniz olan avukatlara işlemlerin yapılabilmesi veya davaların takip edilebilmesi için noter aracılığı ile vekalet çıkartılması gerekmektedir. İşte bu vekaletlerin iptalini sağlayan işleme de azilname denmektedir. Vekaletlerde, avukata verilecek yetkiler ve sınırları tek tek sayılacaktır. Genel dava vekaleti olarak adlandırılan vekaletnamelerde, dava takibi ve ahzu kabzın haricinde özel durumlar için yetki bulunmamaktadır. Örneğin bankada vekalet veren adına yapılacak hesap açma işlemleri, sağlık kuruluşlarından alınacak belgeler, boşanma davası açabilme yetkisi, aboneliklerin sonlandırılması gibi durumlar için ayrıca vekalette yetki verilmiş olması gerekmektedir.

Genel veya özel yetkili vekaletname olması fark etmeksizin vekaletnameler, vekaleti veren tarafın talebi doğrultusunda gerekçe sunulmaksızın derhal iptal edilebilecektir. Azilname ile avukata verilen vekaleti iptal etmek isteyen vatandaş herhangi bir gerekçe sunmak zorunda değildir.

Azilname Nerede Düzenlenir?

Ülkemizde vekaletlerin resmi makamlar ve özel kuruluşlar yönünden geçerliliğini sağlayan kurum Noterlerdir. Noterde, vekalet verecek kişinin istek ve arzuları doğrultusunda düzenlenme şeklinde hazırlanan vekaletler ile vekil edene yetkiler verilebilecektir. İşte bu vekaletnameleri iptale yarayan azilnameler de noterlerde düzenlenmesi gerekmektedir. Avukatla aranızda bulunan sözleşmeyi karşılıklı feshetmeniz vekalette bulunan yetkilerin sonlanmasını sağlamayacaktır. Avukat ile aranızda imzalanan avukatlık hizmet sözleşmesi yalnızca sözleşmeyi imzalayan tarafları bağlayacaktır. Bu nedenle eğer ki bir avukat ile iş ilişkiniz sona ermiş ise bu durumda vekaletnamede bulunan yetkilerin iptali için notere giderek azilname çıkartmanızı tavsiye ederiz.

Azilname Ücreti Ne Kadar? *2022

Her sene yasa tarafından belirlenen artış doğrultusunda noterlerde yapılan işlemlerin ücretleri güncellenmektedir. Azilnamenin fiyatı vekaletnamenşn durumuna göre değişkenlik gösterebilecektir. Bu doğrultuda 2022 yılı itibari ile azilnamenin güncel fiyatı 350 – 500 TL arasında bulunmaktadır.

Avukat Nasıl Azledilir?

Bir işin görülmesi veya davanın takibi için anlaştığınız avukata noter aracılığı ile vermiş olduğunuz vekalet süreli vekalet olmadığı sürece; vekaleti veren vefat etmediği veya azilname düzenlettirmediği sürece vekaletteki yetkiler devam edecektir. Avukat ile aranızda olan sözleşmenin sona ermiş olması veya takibi için anlaşılan davanın sonuçlanmış olması tek başına vekalette bulunan yetkilerin sonlanması için yeterli değildir. Vekalette yer alan yetkilerin sonlanmasını istiyorsanız noter aracılığı ile azilname düzenlenmesi gerekmektedir. Notere azilname düzenlemesi için vekalet bilgilerinin veya avukat bilgilerinin verilmesi yeterli olacaktır. Notere bu durum için herhangi bir gerekçe bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ancak dilerseniz azilnameye, azil gerekçenizi de ekleyebilirsiniz.

Avukat Azilname Örneği *2022 Güncel

KOCAELI …. Noterliğinden tasdikli 00/00/2022 tarih ve  000000  yevmiye numaralı vekaletname ile sizi vekil tayin etmiştim. Şimdi ise gördüğüm lüzum üzerine sizi bu günden itibaren tüm yetkilerden azlettim. Bundan sonra bu vekâlet nameye dayanarak adıma azlettiğim yetkiler ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmamanızı, vekâletnamedeki yetkiye dayanarak başkasını da benim adıma vekil tayin etmiş iseniz vekil tayin ettiğiniz kişi veya kişileri de vekillikten azletmenizin doğaI göreviniz olduğunu, aksi takdirde doğacak tüm sorumluluğun tarafınıza ait olacağını, ayrıca tarafınızda bulunan vekâlet veya vekaletnamelerin tarafıma iade etmenizi bildiririm.

 

0001

Not: İhtarname Örneği – İşçi, İşveren İhtarname başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir