Asliye Ticaret Mahkemesi Nedir

Asliye Ticaret Mahkemesi Nedir?

Asliye Ticaret Mahkemesi Nedir?

AsliyeTicaret Mahkemesi, ticari işlemler sonrası yaşanan uyuşmazlıkların karara bağlandığı mahkemelerdir. Bir işin ticari iş olup olmadığını Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan hükümlere bakarak anlamak mümkündür. Uygulamada sıklıkla tüketici mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi ve ticaret mahkemesinin alanları birbirine karıştırılmaktadır. İşlemin tüketici işlem mi yoksa ticari işlem mi olduğunun tespiti, uyuşmazlığın görüleceği mahkemeyi etkileyeceğinden çok önemlidir. Aksi takdirde yanlış mahkemede açılan davada görevsizlik kararı verilmesiyle birlikte süreç uzayabilecek veya hak kayıplarına neden olacaktır. Bu nedenle işlemin hukuken yapısını incelemek önem arz etmektedir.

Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde;

-Bu kanunda düzenlenen işler,

-Bir ticari işletmeyi ilgilendiren iş ve işlemler,

-Bir taraf için ticari iş niteliğinde olan işler,

Ticaret mahkemesinde uyuşmazlıkların çözümünü gerektiren ticari işlerdir. Bir işlemin ticari iş olup olmadığını belirlemek, uyuşmazlıklarda uygulanacak kanunu ve faiz oranlarını belirlemek açısından önem arz etmektedir. Ticari iş olmayan durumlarda uyuşmazlığın tüketici işlem içerip içermediği özenle incelenmeli bu alana giren bir durumun da olmaması durumunda genel hükümlere göre genel mahkemelerde dava açılmaldıır. Ticari işlerde uygulanacak faiz de avans faizi olacaktır. TTK çerçevesinde düzenlenen ticari işleri bir tacir veya gerçek kişi de yapsa ticari iş olarak adlandırılacaktır. Ticari işler TTK madde 3 ve 19’da açıkça sayılmıştır.

III – Ticari işler

MADDE 3- (1) Bu Kanunda düzenlenen hususlarla bir ticari işletmeyi ilgilendiren bütün işlem ve fiiller ticari işlerdendir.

Ticari iş karinesi

MADDE 19- (1) Bir tacirin borçlarının ticari olması asıldır. Ancak, gerçek kişi olan bir tacir, işlemi yaptığı anda bunun ticari işletmesiyle ilgili olmadığını diğer tarafa açıkça bildirdiği veya işin ticari sayılmasına durum elverişli olmadığı takdirde borç adi sayılır. (2) Taraflardan yalnız biri için ticari iş niteliğinde olan sözleşmeler, Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, diğeri için de ticari iş sayılır.

Ticaret Mahkemesi Nedir? Hangi işler ticari iştir? Gibi sorulara net bir cevap bulamıyorsanız konunun uzmanı olan avukatlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde bulunan iletişim kısmında yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sıkça okunan Delil Tespiti Davası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir