Anlasmali Bosanma DIlekcesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Daha önce yayınlamış olduğumuz anlaşmalı boşanma protokol örneği ve boşanma davaları üzerine çeşitli yazılarımızın ardından bu yazımızda Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi konusu ile karşınızdayız. Anlaşmalı boşanma sürecinin çok teknik ve bilgi gerektiren işlemler olduğunu ve protokolü hazırlarken her hususun detaylı ve hukuka uygun şekilde yazılması gerektiğinden bahsetmiştik.

Protokol ile birlikte mahkemeye sunmamız gereken bir diğer dilekçe ise anlaşmalı boşanma dilekçesidir. Aslında bu dilekçe anlaşma protokolünün özeti halinde ve protokole atıf yaparak yazılmaktadır. Zaten protokolü bu dilekçemizin ekine koyarak davayı açmamız gerekmektedir. Her zaman olduğu gibi anlaşmalı boşanma davalarında uzman bir avukatla bu işlemleri yürütmeniz hem gelecekte karşılaşacağınız hukuki sorunlardan sizi korurken hem de işlemlerinizin hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Kocaeli merkezli ofisimizde, merkez ve ilçe adliyelerde tüm anlaşmalı ve çekişmeli boşanma işlemleri hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle İzmit, Başiskele, Gölcük, Kartepe, Körfez ilçelerinde ikamet etmekte olan müvekkillerimizin işlemleri en hızlı ve sorunsuz şekilde halledilmektedir. Sizler de ileride yaşanacak sorunları önlemek ve işlemlerinizi stressiz bir şekilde hızlıca yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayınız.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

 

KOCAELİ NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI                    : …… (TCKN: ………. )

Adres

DAVALI                    : ………… (TCKN: ………)

Adres

KONU                       : Evlilik birliğinin temelinden sarsılması (TMK m. 166/3) nedeniyle anlaşmalı boşanma talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR     :

1) Davalı …… ile …… tarihinde evlendik.

2) Davalı ile oluşan ve evlilik süresince devamlı artan şiddetli geçimsizlik nedeniyle evlilik birliği temelinden sarsılmış olup, davalı taraf ile boşanma konusunda ortak karara varmış bulunmaktayız. Alınan karar neticesinde kendi aramızda, üzerinde mutabık kaldığımız ve ekte sunmuş olduğum protokol şartları doğrultusunda boşanmak konusunda anlaşmış bulunmaktayız. (EK-1)

-Ekte sunulan protokolde de belirtildiği üzere tarafların birbirlerinden yoksulluk nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası ve sair talepleri yoktur. Mal paylaşımı ve borçlara ilişkin hususlar ayrıntılı olarak protokolde düzenlenmiştir.

-Ayrıca evlilik birliği içerisinde edinilmiş ve aile konutunda bulunan eşyaların taraflarca ne şekilde paylaşılacağı da protokolde belirtilmiştir.

3)Yukarıda saymış olduğum sebepler çerçevesinde evlilik birliğinin devam etmesi  mümkün olmadığından ve evlilik hayatı tarafları katlanılamaz bir hale getirmiş olduğundan dolayı ortak iradelerimiz ile imzalamış olduğumuz, ekte sunulan protokol gereğince davalı taraf ile boşanmamıza karar verilmesi için sayın mahkemeye müracaat zaruretim hâsıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: TMK, HMK ve sair mevzuat.

HUKUKİ DELLLER   : Boşanma hususunda protokol, nüfus kayıt suretleri, aile nüfus kayıtları gerektiğinde tanık anlatımları, Tapu Kayıtları, Banka Kayıtları, SGK Bilgileri vs. her türlü yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen ve mahkemenizce resen göz önünde bulundurulacak nedenlerle;

Davanın KABULÜ ile protokol gereğince boşanmamıza,

Evlilik birliğinde edinilmiş malların paylaşımının ekte sunduğumuz protokole göre düzenlenmesine ve bu protokolün boşanma kararının eki olarak sayılmasına karar verilmesini, saygılarımla talep ederim. …/…./2023

 

……..

Davacı

 

Not: Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği ‘ne linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Boşanma Avukatı olarak hizmet veren ofisimiz ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir