basit yargılama usulü

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği *2023 Güncel

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği *2022 Güncel

Adli kontrol tedbirine karşı olarak yazılacak adli kontrol kararına itiraz dilekçe örneğini sizler için aşağıya ekledik.

KOCAELİ … SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

DOSYA NO                           :

SORUŞTURMA NO            :

ŞÜPHELİ                              :

MÜDAFİİ                             :

KONU                                   : Hakimliğiniz tarafından verilen …/…/……. tarihli adli kontrol tedbiri kararına itirazlarımın sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR                

Hakkında Kocaeli CBS …./……. E. Sayılı dosyadan yürütülen soruşturmaya binaen müvekkil adli kontrol tedbiri talep edilerek hakimliğinize sevk edilmiş ve hakimliğinizce savcılığın talebi kabul edilerek; müvekkilin 4 ay süre ile her hafta pazar günü en yakın karakola başvurmasına karar verilmiştir. Ancak kanaatimce adli kontrol tedbiri uygulanmasına ilişkin şartlar gerçekleşmediğinden bu kararın kaldırılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere adli kontrol tedbiri uygulanabilmesi için CMK m.100’de belirtilen tutukluluk sebeplerinin oluşması gerekir. Bu şartlardan ilki şüpheli hakkında isnat edilen suçu işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin oluşmasıdır.

Bakıldığı zaman müvekkil ………. ………’nın suç işleme kastı içinde olduğuna yani uyuşturucu madde ticareti yaptığına ilişkin dosyada hiçbir delil mevcut değildir. Müvekkilin evinde ele geçirilen “………..” isimli maddeler ileri düzey sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternette yapılacak kısa bir aramada görülecektir ki ülke çapında yaygın olarak kullanılan, birçok tavsiye metni ve videosu bulunan bu maddeyi internet üzerinden sipariş vererek kargo/posta yolu ile de temin etmek mümkündür.

(Ayrıca Eklenecek Hususlar)

Bu durumlar göz önüne alındığında müvekkil bu suçun faili değil aksine mağduru konumundadır. Bu maddenin hiçbir denetime tabi olmadan satılması da bunu göstermektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Özel Hayatın Gizliliği Hakkı Nedir?

Müvekkil bu maddenin bulundurulmasının yasak olduğunu öğrendiği andan itibaren pişmanlık duyarak bir daha kullanmamaya karar vermiştir. Müvekkilin bundan önce herhangi bir suçtan sabıkası olmadığı da göz önünde bulundurulduğunda pişmanlığının samimi olduğu ortadadır. Kaçma şüphesini gösteren herhangi bir somut olgu olmadığı gibi delillere etki edebileceğini gösteren bir davranışı da mevcut değildir. Sabit bir ikamet adresi ve işi vardır bu sebeple adli kontrol tedbirinin uygulanmasının soruşturma ve yargılama safhaları açısından bir gerekliliği yoktur.

SONUÇ ve İSTEM               

Yukarıda açıkladığım sebeplere binaen müvekkil ….. ……… hakkında verilen adli kontrol kararının kaldırılmasını sayın hakimliğinizden saygıyla talep ederim…../…./……..

Şüpheli Müdafii

Av. ……. ……….

NOT: Bu dilekçe metni örnek olmak üzere hazırlanmıştır. Dilekçede bahsedilmesi gereken hususlar her somut olaya göre farklılık göstermektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Kocaeli’de bulunan büromuza başvurabilirsiniz. Eğer ki Kocaeli ilinde değilseniz iletişim kısmında yer alan bilgilerimiz sayesinde Kocaeli Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Sıkça okunan ADLİ YARDIM TALEBİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir