acilan bosanma davasi iptal edilir mi

Açılan Boşanma Davası İptal Edilir Mi?

Açılan Boşanma Davası İptal Edilir Mi?

Boşanmak amacı ile açılan davalarda eşlerin, henüz dava sonuçlanmadan barışmaları veya evlilik birliğini devam ettirmek istemeleri üzerine, açılan boşanma davası iptal edilir mi sorusu akıllara geliyor.

İlk derece mahkemesinde devam etmekte olan bir boşanma davanız bulunması halinde mahkeme kararını verene kadar her aşamada davacı taraf davasından vazgeçebilecektir. HMK hükümleri gereğince feragat edilen bir dosyada veya konuda hukuken talep hakkı sona ermiş olsa da boşanma davasında tam bir feragatten söz etmek mümkün değildir. Zira boşanma davasından vazgeçen davacı, daha sonra yeniden evlilik birliğini devam ettirmek istemediğinde boşanma davası açabilecektir. Yani ilk derece mahkemesinde devam eden boşanma davasından vazgeçmek ve davayı geri çekmek, davacının bu hakkını yitirmesine neden olmayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, karşı taraf kendisini avukat ile temsil ettirmiş ise, karşı vekalet ücretine hükmedilebilecek ve yapılan masraflar vazgeçen taraf üzerine bırakılacaktır. Artan avanslar ise iade edilecektir.

İstinaf veya Yargıtay Aşamasında Davadan Vazgeçilebilir Mi?

Boşanma davasında, ilk derece mahkemesi kararı vermiş olsa dahi, karar kesinleşene kadar davadan vazgeçilebilecektir. Karar kesinleşmeden davadan vazgeçilmesi halinde dava hiç açılmamış sayılacağından, davadan vazgeçen ve daha sonra evlilik birliğini devam ettirmek istemeyen taraf yeniden boşanma davası açabilecektir.

Boşanma davasında, karar kesinleşene kadar davadan vazgeçme işlemine halk arasında feragat, davanın iptali, gibi farklı terimler belirtilse de hepsinin hukuki sonucu yukarıda anlatıldığı gibidir.

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçilebilir mi?

Anlaşmalı boşanma davasında da yukarıda açıklandığı gibi hüküm kesinleşinceye kadar anlaşmadan ve boşanma davasından vazgeçilebilecektir. Hakim önünde anlaşmayı kabul etmiş olması veya sözleşmeye imza atılmış olması vazgeçilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Anlaşmadan vazgeçilip boşanma davasından vazgeçilmemesi halinde dava çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.

 

Not: Yukarıda yer alan bilgiler genel bilgiler olup her somut olaya göre şartlar değerlendirilmelidir. Bunun için Kocaeli / İzmit’te bulunan ofisimizi ziyaret ederek avukatlarımıza danışabilirsiniz. Ofisimize gelme imkanınızın olmaması durumunda iletişim kısmında yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça okunan Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır? ve Boşanma Davası Dilekçesi Örneği  başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Hakkında AGHukuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir